Spændende aften om nye boligformer
40 borgere, ejendomsudviklere og repræsentanter fra Middelfart Kommune og Landdistrikternes Fællesråd var samlet torsdag d. 27. november for at tale om fremtidens boligformer i vores område.
Da vi er flest i aldersgruppen 50-69 år, er vi en del, som inden for en overskuelig periode får brug for at flytte i noget mindre. Samtidig er der godt gang i de unge, der stifter familie og har brug for plads. Der blev fx. født 18 børn i løbet af de første tre kvartaler af 2025.
De mange ideer fra aftenens workshop bliver samlet og indgår i en landsbyanalyse, som Landdistrikternes Fællesråd laver de kommende måneder.
Hvis du ikke kunne deltage i går, så er det stadig muligt at fortælle om dine ønsker og behov til din næste bolig.
Vi vil gerne høre fra alle aldersgrupper. Vi kan alle få brug for at finde en anden bolig, samtidig med at man gerne vil bevare sin omgangskreds og sine børns skole eller dagtilbud.
Fortæl om dine behov: Scan QR-koden på billedet og følg linket på din skærm. Spørgeskemaet tager ca 5 minutter at udfylde.
Aftenen gjorde det også klart, at der er mange andre ting, som påvirker ens valg af bolig.
- transportmuligheder
- indkøb og skole
- aktive foreninger og fællesskaber
- følelsen af at høre til / nogen der kender en
Planlægning, aftensmad, kaffe og leje af Harndrup Forsamlingshus var sponsoreret af Landdistrikternes Fællesråd og Middelfart Kommune.
Boliggruppen i lokaludvalget hjalp med planlægning og lokal kendskab. De kunne godt bruge flere aktive. Skriv til Dorthe Skov Madsen eller kontakt lokaludvalget hvis du vil være med. fjha.lokaludvalg@gmail.com
